Vědomé vztahy - šťastná zdravá láska

Vztahy se za posledních 30-50 let změnily více než za předchozích tisíc let.

V roce 2001 anketa v USA ukázala, že 80 % žen nad 20 let vyjádřilo, že mít muže, který dokáže mluvit o svých pocitech je pro ně více důležité než mít muže, který dobře vydělává.

To je obrovská proměna od roku 1960, kdy 76 % žen nad 20 let řeklo, že hledá muže, který splní všechna kritéria „dobrého“ manžela. Takový muž měl dobrou práci s vyhlídkou postupu, chodil domů na večeři a vydělával dost peněz, aby si mohli založit rodinu. Rodina s tradičním rozdělením rolí, to chtělo tenkrát 76 % žen.

Tím můžeme vidět, že skutečně dochází k proměně ve vztazích, a to i dále od roku 2001. Podle nynějších výzkumů chce 94 % žen za partnera spřízněnou duši.

Katherine Woodward Thomas napsala v roce 2004 knihu Otevři se lásce (Calling in “The One”). A velice nadčasově v ní vystihla, že důvodem, proč mnoho z nás nemá vztah, po kterém tak dlouho toužíme je, že sami jsme se nestali tou osobou, kterou potřebujeme být, abychom si přivolali a udrželi takový vztah.

Spřízněné duše - výhra nebo prokletí?

Lidé touží po lásce dvou spřízněných duší a často ji až zoufale hledají. Není to ale jen o tom, že si přivoláme určitou osobu do našeho života, je to také o tom, že máme schopnost navigovat vztah způsobem, který nám umožní realizovat ten nejvyšší možný potenciál našeho vztahu.

Mnoho lidí zažilo lásku se spřízněnou duší. Jedna věc je manifestovat lásku se spřízněnou duší a na druhé straně zažívat krach vztahu, který je bolestivý a srdcervoucí.

Jednáme tak, jak jsme to viděli u rodičů

Pro někoho, kdo zažil citové zneužívání nebo emocionální nedostatek v ranném dětství, není snadné a často nemá schopnost realizovat naplněný potenciál ve vztahu.

Pravděpodobně znáte studie, které říkají, že být v manželství a zůstat v manželství je lepší pro vaše zdraví. Tyto studie ukazují, že lidé, kteří žijí v manželství, žijí déle, jsou méně nemocní než ti, kteří žijí sami.

Nová studie, kterou zveřejnil časopis Time v roce 2015, ukázala, že jen lidé, kteří žijí ve šťastném manželství, mají tyto benefity – žijí déle a jsou méně nemocní.

Druhá strana nablýskané mince

Lidé také často posuzují manželství jako šťastné nebo nešťastné. Většinou to ale nejde tak jednoduše zhodnotit. Je také spoustu manželství, které výzkumníci označují za nejednoznačná manželství, to jsou svazky, které na tom nejsou tak špatně, aby se tyto páry rozešly, ale mají výrazné negativní aspekty.

Tyto negativní aspekty jsou například, když si někdo myslí, že je v manželství se skvělým člověkem, ale přitom ho ten druhý nepodporuje, je příliš negativní nebo extrémně kritický.

Nebo když máte manžela, který je úžasný táta, dobrý milenec, ale jinak si vás v podstatě nevšímá a kritizuje vás za každou maličkost.

V těchto manželstvích je hodně negativity a nemají stejné výhody jako šťastná manželství. Podle výzkumu lidé žijící sami žijí déle než lidé, kteří žijí v negativních a nešťastných manželství.

Těchto nejednoznačných manželství je asi 75 %. A ve své praxi s těmito lidmi i často pracuji.

Výzkumy ukazují, že pokud je člověk ponižován ve vztahu, škodí to jeho zdraví. Proto je tak moc důležitá moje vize šťastného a zdravého vztahu.

Definice zdravého vztahu

Pojďme se teď podívat na to, co je šťastná zdravá láska. Co definuje těch 25 % manželství je to, že se navzájem obohacují a jejich vztah se prohlubuje. Ty ostatní vztahy jsou často bolavé a zničené konflikty a neshodami.

Je potřeba si ujasnit, že velice rozdílné názory a konflikty jsou normální i v každém zdravém a šťastném vztahu.

Definujeme jako šťastný a zdravý vztah takový, ve kterém jsou oba lidé schopni jasně vyjádřit své pocity a potřeby a ve kterém se oba cítí bezpečně a oba ví, že se jejich partner o ně zajímá a pečuje, jak je to jen možné.

Jsou to vztahy, kde lidé mohou svobodně říkat, co skutečně cítí a co skutečně potřebují a co si skutečně myslí. Mají spolu ve vztahu vysoký stupeň transparentnosti a je pro ně bezpečné být transparentní.

Popisujeme šťastnou zdravou lásku jako vztah, který má velmi jasná očekávání a dohody. Tam, kde jsou zdravé, ale flexibilní hranice. Hranice jsou ve vztahu důležité, ale musí být flexibilní s možností změny. Jsou zdravé, reagují na současné potřeby každého partnera. Je tu spousta respektu a jeden si váží druhého.

Stejná práva, stejné možnosti

Je potřeba respektovat a ctít odlišnosti druhé partnera. Každý z partnerů může vyjádřit svůj odlišný názor s tím, že mu druhý naslouchá a respektuje rozdílný názor.

V tomto vztahu je základem pocit důvěry jeden k druhému a jejich záměrům. Záměry obou partnerů mají zdravý motiv, jsou transparentní a předvídatelné, a i druhý partner má na tomto záměru zájem. Vztah, který je šťastný a zdravý, je ten, kde oba partneři se starají jeden o druhého. Chrání a upřednostňují se navzájem a chrání zdraví jejich vztahu nad osobními agendami.

Oba partneři mohou relaxovat, protože vědí, že jejich vztah je bezpečné místo, cení si jeden druhého a oba se cítí milovaní.

Když se lidé rozhodnou vstoupit do manželství, musí si uvědomit, že svatební obřad z nich neudělá manželé. Svatební obřad je potřeba brát jako závazek k vytvoření manželství.

Umění (vy)řešit konflikty

To, jak sebe, partnera a manželství vnímáte, vám pomůže naplnit vyšší potenciál manželství. Ale mnoho našich klientů k nám přichází skutečně se špatnou výbavou toto naplnit. Mnoho z nich nemá rozvinuté intrapersonální dovednosti, aby mohli naplnit úspěšně potenciál svého vztahu.

Lidé často nemají nikoho, kdo by jim ukázal, jak vypadá zdravá hádka nebo jak vyřešit konflikt. Nebo aby se někdo podíval do světa toho druhého, naslouchal mu a plně ho podporoval. Tím pádem se nemůžete naučit, jak se chovat v konfliktu způsobem, který podporuje vztah.

Komunikace je základ

Proto se mnoho lidé nenaučilo dovednostem zdravé vzájemné závislosti. Nikdy se nenaučili, jak komunikovat své potřeby způsobem, který umožní někomu jinému se dostat do vašeho světa, aby vás mohl podpořit.

Jako koučové vědomých vztahů se díváme, jak můžeme začít identifikovat tyto chybějí dovednosti – chybějící rozvoj, a tím lidem umožnit začít vzkvétat a tím vytvářet odlišnou zkušenost ve vztahu.

Nejen najít toho pravého, ale být schopen se stát tím pravým. Staňte se tou osobou, se kterou ten druhý bude chtít být a vytvářet si naplňující vztah.

Sdílet na FacebookuVědomé vztahy – šťastná zdravá láska
Sdílet na LinkedInVědomé vztahy – šťastná zdravá láska

Eva Andriessen

Image
Pomáhá lidem být šťastní ve vztazích. Věnuje se koučování a mentoringu vědomých vztahů a ukazuje ženám, jak si přivolat toho pravého muže do svého života, vylepšit si stávající vztah nebo se vědomě rozejít.
VÍCE INFO O AUTOROVI

Mohlo by vás zajímat

Featured image for “Ještě jednou o Londýně”

Ještě jednou o Londýně

Do Londýna přijíždí spousta cizinců, kteří se jazyk teprve učí. Ideální místo na vyzkoušení mluvit bez ostychu…
Featured image for “Jak se učit angličtinu pomocí písniček”

Jak se učit angličtinu pomocí písniček

Každý den slyšíte anglické písničky v rádiu, na youtube nebo ve filmu. Poslechem písniček se učíte také…
Featured image for “První lekce angličtiny? Tentokrát trochu jinak…”

První lekce angličtiny? Tentokrát trochu jinak…

První lekce angličtiny? Tentokrát trochu jinak…Co vás napadne, když se řekne angličtina? Slovíčka, gramatika, fráze, idiomy, školní výuka nebo jazykové…
Featured image for “Angličtina je všude kolem nás – English Is All Around Us”

Angličtina je všude kolem nás – English Is All Around Us

Chtěli byste trochu zapracovat na své angličtině? Vrhněte se na to teď hned, bez odkládání…
Featured image for “Vysoká citlivost – slabost nebo ctnost?”

Vysoká citlivost – slabost nebo ctnost?

Proč jsi zase otrávená, když se ostatní baví? Citliví lidé podobné věty slýchají celkem často. Je lepší citlivost skrývat?…
Featured image for “Konstelační kouzlení a vědoucí pole”

Konstelační kouzlení a vědoucí pole

Pomocí konstelací se můžete podívat na téma, kterým se zabýváte, jakoby z jiné perspektivy…
Featured image for “Vysoká citlivost”

Vysoká citlivost

Vnímáte určité podněty více než lidé ve vašem okolí? Nejste v tom sami aneb Hypersenzitivita v běžném životě…
Featured image for “Vědomé vztahy – šťastná zdravá láska”

Vědomé vztahy – šťastná zdravá láska

Šťastnou zdravou lásku lze definovat jako vztah, který má jasná očekávání a dohody a zdravé, ale flexibilní hranice…
Featured image for “5 otázek k nalezení smyslu života”

5 otázek k nalezení smyslu života

Chcete znát svůj smysl života? Najděte svoje IKIGAI. Jeho základním prvkem je žít v harmonii se svým okolím…
Featured image for “Nový projekt? Dejte o něm vědět světu”

Nový projekt? Dejte o něm vědět světu

Spojit se s novináři, blogery nebo s lidmi, které znáte a kteří o vás dají vědět dál, vás může posunout…
Featured image for “Změny v dětském spánku během vývoje”

Změny v dětském spánku během vývoje

Když se setká vývojový milník, začátek separační úzkosti a často růst zubů, umí se spánek otočit o 180 stupňů…
Featured image for “Komunikujeme, ale nerozumíme (si)”

Komunikujeme, ale nerozumíme (si)

Komunikujeme, ale nerozumíme (si)Ten hlboký moment pochopenia: „Ahaaa… takže oni ma milovali, oni ma prijali, oni len komunikovali a prejavovali to…
Featured image for “Crowdfunding: Objevte způsob, jak vydat svoji vlastní knihu”

Crowdfunding: Objevte způsob, jak vydat svoji vlastní knihu

Píšete si povídky do šuplíku či toužíte vydat autobiografii? Vydání vlastní knihy jde jednodušeji, než tušíte…
Featured image for “Nasloucháte své intuici?”

Nasloucháte své intuici?

Kouzlo intuice spočívá v tom, že nám předkládá informace a impulsy, které hlavou prostě nevymyslíme…
Featured image for “Jak (a proč) pracovat se svým vnitřním světem – Vnitřní královna”

Jak (a proč) pracovat se svým vnitřním světem – Vnitřní královna

Královnou se nemusíme narodit. Ale můžeme se jí stát. Můžeme objevit všechny její aspekty a kvality samy v sobě…
Featured image for “Jak (a proč) pracovat se svým vnitřním světem 2. – Vnitřní hrdina”

Jak (a proč) pracovat se svým vnitřním světem 2. – Vnitřní hrdina

Vnitřní hrdina prezentuje mj. vlastnosti, které obdivujeme a chceme, nebo je sami u sebe odmítáme přijmout…
Featured image for “Ty jsi někdo jiný, než jsem si myslela”

Ty jsi někdo jiný, než jsem si myslela

Je pro Vás důležité budovat kvalitní a harmonické vztahy? Záleží Vám na tom, abyste si s lidmi kolem sebe rozuměli?…
Featured image for “Italština – vyrážíme do baru”

Italština – vyrážíme do baru

Když v Itálii řekneme, že jdeme do baru, neznamená to nutně večerní popíjení – tuto slovní zásobu využijeme celodenně…
Featured image for “Jak (a proč) pracovat se svým vnitřním světem 1. – Vnitřní draci”

Jak (a proč) pracovat se svým vnitřním světem 1. – Vnitřní draci

Vnitřní draci reprezentují různé roviny vztahu sama k sobě. Mohou být našimi průvodci, rádci i zdrojem energie…
Featured image for “Děti a zdravá strava – je to oxymóron?”

Děti a zdravá strava – je to oxymóron?

K dětem mlsání skoro neoddělitelně patří. Chceme vidět děti šťastné a nechceme je dusit nebo nechávat hladem…