Konstelační kouzlení a vědoucí pole

Pokud se zabýváte zkoumáním vnitřního světa, možná jste se již setkali nebo jste slyšeli o metodě konstelací (také známé jako Rodinné konstelace nebo Systemické konstelace).

V metodě konstelací využíváme sílu vědoucího neboli informačního pole (knowing field), které je hlavním nástrojem a předností metody konstelací. Právě na tento fenomén v článku více nahlédneme.

Co jsou konstelace?

Nejdříve však shrnu, co jsou "konstelace", pro případ, že jste se s touto metodou ještě nesetkali.

Pomocí metody konstelací se můžete podívat na téma, kterým se zabýváte, (řešíte, trápí vás nebo bolí) jakoby z jiné perspektivy.

Můžeme si to představit jako pohled z balónu, který letí nad labyrintem Vašeho tématu. Když jste v labyrintu, tak se ve svém tématu (problému) nevyznáte, jste ztraceni. Když jste v balónu a díváte se sami na sebe v labyrintu, chápete svou situaci v širších souvislostech, a vidíte v labyrintu cestu ven, další možné cesty a také to, kde jste se ztratili.

Konstelace jsou obrazně řečeno tímto balónem, umožňujícím jiný pohled na vaše téma.

Prakticky svou konstelaci prožijete tak, že své téma z vnitřního světa zobrazíte v prostoru: na semináři pomocí dalších účastníků, na individuální konstelaci pomocí symbolů, a při online konstelaci třeba pomocí obrázku.

Zkrátka, jako byste své téma (problém) ze sebe vytáhli ven. Např. pokud máte problém ve vztahu s matkou, postavíte si do konstelace sebe a matku (často i otce).

Pomocí tohoto obrazu uvidíte, jak proudí nebo neproudí energie v tomto vztahu, kde je Váš potenciál a jak se mu otevřít.

V konstelaci se nesoustředíme na nedostatky a chyby, ale na existující a zatím nevyužité a „neviděné“ kompetence a potenciál pro rozvoj.

Pozornost průvodce konstelací je plně soustředěna na řešení a podporuje klienty, aby sami nalézali další možné kroky.

Prostorový obraz je v konstelacích velmi důležitý, protože přináší kromě vhledu také prožitek na mnoha úrovních - tělesné, emoční, energetické.

Tento prožitek pak způsobí hlubokou a žádanou transformaci, pro kterou si klienti na konstelaci chodí. Díky vědoucímu poli, které v konstelaci silně působí, je prožitek vždy šitý na míru klientovi, a míří přesně k jádru jeho problému.

Projevy vědoucího pole v konstelaci

Většina lidí, kteří zažijí svou první konstelaci, ať v už v roli klienta, pozorovatele, nebo účastníka vybraného do určité role v konstelaci, zažívá fascinaci z intenzity vědoucího pole. Dokonce i velmi skeptičtí lidé, nebo lidé, kteří nevěří, že dokáží "něco" vnímat, příp. cítit, jsou vtažení do prožitku a jejich logická mysl ustoupí.

Uvedu příklady některých fenoménů vědoucího pole, pro které nemá naše logická mysl zdůvodnění. Popíšeme si zde situaci konstelačního semináře.

Skladba účastníků semináře není náhodná, „překvapivě“ se sejdou účastnící s podobnými někdy i stejnými tématy k řešení. Nebo více účastníků přichází s podobným fyzickým symptomem - např. neklid, únava, bolest hlavy, zažila jsem i společné střevní téma (přitom účastníci nebyli před seminářem v kontaktu). Tyto symptomy pak v průběhu semináře mizí.

Klient, který si staví konstelaci, vybírá do rolí jiné, "cizí" účastníky semináře.
Ti, přestože nemají detailní informace na logické úrovni, se chovají jako skutečný člověk z klientova života.

Např. klient říká, že zástupce v roli matky se chová stejně jako jeho skutečná maminka, říká stejné věci, klient dokonce vidí stejný obličej, jako u skutečné maminky. Zástupce v roli může vnímat i stejné symptomy (třeba zranění kolene) skutečné maminky klienta.

Zástupce vybraný do určité role může mít různé vnímání: Cítí emoce (smutek, hněv, strach), zažívá fyzické symptomy (tlak, knedlík v krku, zimu, teplo, slabé nohy…), může mít mentální obrazy, slyšet zvuky, potřebu se hýbat a chodit, nebo naopak nemožnost se pohnout, tah k zemi, vnímání energie v prostoru (třeba že „něco chybí“)… a mnoho dalších individuálních prožitků. Vše slouží jako důležitá informace pro konstelaci.

Tato zkušenost je častá: Účastník, který je klientem "náhodně" vybrán do role v jeho konstelaci, říká: "Věděl/a jsem, že budu vybrána do této role. Máme v rodině to stejné téma". V tomto případě si tento zástupce v roli prožije a uvolní své vlastní téma, ač to není jeho vlastní konstelace.

V konstelaci se ukáže informace, kterou před seminářem klient nevěděl.
Např. zástupkyně babičky klientky (ta ji osobně nepoznala) cítí velký smutek a dívá na místo na zemi, které ji přitahuje, jako by tam "někdo" nebo "něco bylo". Poté, co si klientka informaci ověří (má tu možnost), dozví se, že babičce zemřelo první dítě.

Podobně se může ukázat i tajemství, o kterém klient netušil, ale přitom v rodě negativně působí. Zástupci v rolích mohou vnímat zneužívání, strach z násilí, nebo odhalí jiného biologického otce. Je samozřejmě lepší, pokud klient má možnost informaci ověřit. Např. testem DNA v případě biologického otcovství.

Některá tajemství však ověřit nejdou, právě proto, že aktéři v minulosti měli důvod něco tajit. Díky konstelaci se přesto může energie tajemství, která v rodě a na klienta nevědomky působí, uvolnit a propustit.

Informace nám zprostředkovává i samotný prostor.

Např. zástupce v roli dědečka nemůže odtrhnout pohled od pohozené kabelky jiné účastnice semináře. Je kabelkou tak přitahován, že se musí podívat dovnitř (se svolením samozřejmě) a najde tam prstýnek, náramek a řetízek, které si účastnice před seminářem sundala. Najednou si klient vzpomene, že se v rodině povídalo o výhodném získání šperků, které však mohly pocházet ze zabaveného majetku Židů.

Nebo v místnosti létá bzučící moucha, která všechny rozčiluje. Díky mouše se zvědomí vztek, který byl v rodě potlačován, a potřebuje se uvolnit.

Hovoří k nám i oblečení nebo šperky účastníků, zažila jsem i konstelaci kde byla klíčová informace, kterou měla paní vytetovánu na ruce.

K čemu je vědoucí pole dobré

Informace z vědoucího pole nám nemají sloužit k ukojení zvědavosti ("je mi manžel věrný"?) nebo uspokojení ega ("potřebuji si ověřit, jestli mě má ráda").
Je skvělé, když poslouží k vyřešení problému nebo uvolnění těžkého tématu.

Je však zde i něco mnohem zásadnějšího, což já osobně vnímám jako to hlavní.

Vnímání vědoucího pole nás totiž spojuje s něčím větším, co nás přesahuje. Jde za naše smysly, mimo naši logickou mysl.

Ukazuje, že jsme duchovní bytosti, spojené s druhými lidmi a prostředím, v systémech a celcích. Je to tedy více, než intuice.

Vnímání vědoucího pole nás otevírá jemnosti, rozšiřuje schopnost lásky (i sebelásky) a empatie, ukazuje cestu, jak žít život v harmonii se sebou a zároveň s druhými lidmi.

Zvyšuje naše vědomí a sebevědomí, pomáhá nám si uvědomit nekonečné možnosti a potenciál.

Vědoucí pole je zde stále a vždy bylo. Každý den, když jdeme po ulici, nebo jedeme v tramvaji. 

Máme ho k dispozici pořád.

Zdá se však, že naše civilizace schopnost vnímání vědoucího pole nepodporuje (např. školský systém se zaměřuje výhradně na naši logickou mysl). Ale známe přírodní národy, které jsou s vědoucím polem aktivně v napojení, stejně jako zvířata a živá příroda.

Proto mě těší, že také díky metodě konstelací, kdy je přítomnost vědoucího pole skoro hmatatelná a nelze ji ignorovat, se znovu učíme zaměřovat tímto směrem svou pozornost, trénovat vnímání, uvědomovat si spojení a důvěřovat této povznášející síle.

Chcete si zaexperimentovat s vědoucím polem, svou schopností se mu otevřít, a vyzkoušet svou vlastní konstelaci na téma „hojnost“ sami doma? Připravila jsem pro Vás bezplatný návod.

Sdílet na FacebookuKonstelační kouzlení a vědoucí pole
Sdílet na LinkedInKonstelační kouzlení a vědoucí pole

Adéla Urbancová

Image
Již skoro 20 let provázím zvídavé lidi jejich rodinnými příběhy a vztahy. Hledáme společně léčení bolestných situací a odhalujeme čekající potenciál.
VÍCE INFO O AUTORce

Mohlo by vás zajímat

Featured image for “Ještě jednou o Londýně”

Ještě jednou o Londýně

Do Londýna přijíždí spousta cizinců, kteří se jazyk teprve učí. Ideální místo na vyzkoušení mluvit bez ostychu…
Featured image for “Jak se učit angličtinu pomocí písniček”

Jak se učit angličtinu pomocí písniček

Každý den slyšíte anglické písničky v rádiu, na youtube nebo ve filmu. Poslechem písniček se učíte také…
Featured image for “První lekce angličtiny? Tentokrát trochu jinak…”

První lekce angličtiny? Tentokrát trochu jinak…

První lekce angličtiny? Tentokrát trochu jinak…Co vás napadne, když se řekne angličtina? Slovíčka, gramatika, fráze, idiomy, školní výuka nebo jazykové…
Featured image for “Angličtina je všude kolem nás – English Is All Around Us”

Angličtina je všude kolem nás – English Is All Around Us

Chtěli byste trochu zapracovat na své angličtině? Vrhněte se na to teď hned, bez odkládání…
Featured image for “Vysoká citlivost – slabost nebo ctnost?”

Vysoká citlivost – slabost nebo ctnost?

Proč jsi zase otrávená, když se ostatní baví? Citliví lidé podobné věty slýchají celkem často. Je lepší citlivost skrývat?…
Featured image for “Konstelační kouzlení a vědoucí pole”

Konstelační kouzlení a vědoucí pole

Pomocí konstelací se můžete podívat na téma, kterým se zabýváte, jakoby z jiné perspektivy…
Featured image for “Vysoká citlivost”

Vysoká citlivost

Vnímáte určité podněty více než lidé ve vašem okolí? Nejste v tom sami aneb Hypersenzitivita v běžném životě…
Featured image for “Vědomé vztahy – šťastná zdravá láska”

Vědomé vztahy – šťastná zdravá láska

Šťastnou zdravou lásku lze definovat jako vztah, který má jasná očekávání a dohody a zdravé, ale flexibilní hranice…
Featured image for “5 otázek k nalezení smyslu života”

5 otázek k nalezení smyslu života

Chcete znát svůj smysl života? Najděte svoje IKIGAI. Jeho základním prvkem je žít v harmonii se svým okolím…
Featured image for “Nový projekt? Dejte o něm vědět světu”

Nový projekt? Dejte o něm vědět světu

Spojit se s novináři, blogery nebo s lidmi, které znáte a kteří o vás dají vědět dál, vás může posunout…
Featured image for “Změny v dětském spánku během vývoje”

Změny v dětském spánku během vývoje

Když se setká vývojový milník, začátek separační úzkosti a často růst zubů, umí se spánek otočit o 180 stupňů…
Featured image for “Komunikujeme, ale nerozumíme (si)”

Komunikujeme, ale nerozumíme (si)

Komunikujeme, ale nerozumíme (si)Ten hlboký moment pochopenia: „Ahaaa… takže oni ma milovali, oni ma prijali, oni len komunikovali a prejavovali to…
Featured image for “Crowdfunding: Objevte způsob, jak vydat svoji vlastní knihu”

Crowdfunding: Objevte způsob, jak vydat svoji vlastní knihu

Píšete si povídky do šuplíku či toužíte vydat autobiografii? Vydání vlastní knihy jde jednodušeji, než tušíte…
Featured image for “Nasloucháte své intuici?”

Nasloucháte své intuici?

Kouzlo intuice spočívá v tom, že nám předkládá informace a impulsy, které hlavou prostě nevymyslíme…
Featured image for “Jak (a proč) pracovat se svým vnitřním světem – Vnitřní královna”

Jak (a proč) pracovat se svým vnitřním světem – Vnitřní královna

Královnou se nemusíme narodit. Ale můžeme se jí stát. Můžeme objevit všechny její aspekty a kvality samy v sobě…
Featured image for “Jak (a proč) pracovat se svým vnitřním světem 2. – Vnitřní hrdina”

Jak (a proč) pracovat se svým vnitřním světem 2. – Vnitřní hrdina

Vnitřní hrdina prezentuje mj. vlastnosti, které obdivujeme a chceme, nebo je sami u sebe odmítáme přijmout…
Featured image for “Ty jsi někdo jiný, než jsem si myslela”

Ty jsi někdo jiný, než jsem si myslela

Je pro Vás důležité budovat kvalitní a harmonické vztahy? Záleží Vám na tom, abyste si s lidmi kolem sebe rozuměli?…
Featured image for “Italština – vyrážíme do baru”

Italština – vyrážíme do baru

Když v Itálii řekneme, že jdeme do baru, neznamená to nutně večerní popíjení – tuto slovní zásobu využijeme celodenně…
Featured image for “Jak (a proč) pracovat se svým vnitřním světem 1. – Vnitřní draci”

Jak (a proč) pracovat se svým vnitřním světem 1. – Vnitřní draci

Vnitřní draci reprezentují různé roviny vztahu sama k sobě. Mohou být našimi průvodci, rádci i zdrojem energie…
Featured image for “Děti a zdravá strava – je to oxymóron?”

Děti a zdravá strava – je to oxymóron?

K dětem mlsání skoro neoddělitelně patří. Chceme vidět děti šťastné a nechceme je dusit nebo nechávat hladem…