Nasloucháte své intuici?

Co je to vlastně intuice? Obecně je označována za šestý smysl, jakýsi vnitřní hlas. Vědecké studie tvrdí, že intuici lze zcela racionálně vysvětlit – podle vědců jde o jakousi databanku zkušeností nebo vzpomínek, které jsme za svůj život nasbírali. V případě potřeby nás intuice skrze naše pocity upozorňuje na to, co nejsme schopni sami v daný okamžik vnímat nebo rychle vyhodnotit.

Z vlastní zkušenosti ovšem tento akademický výsledek beru trochu s rezervou – moje vlastní intuice už mě mnohokrát varovala před situacemi, které jsem dříve sama neprožila, neslyšela o nich ani nečetla. Tak či tak, hlas intuice se vyplatí brát na zřetel.

Jak intuice funguje?

Kouzlo intuice spočívá právě v tom, že nám předkládá informace a impulsy, které hlavou prostě nevymyslíme. Umí nás taky včas varovat před průšvihy všeho druhu.

Přestože je náš spojenec, její hlas někdy přehlušíme křikem rozumu nebo našich vnitřních sabotérů, kteří už dopředu mudrují o tom, co to zase vymýšlíme za kraviny.

Podobnou situaci už jste určitě zažili – váš vnitřní hlásek křičí, abyste něco nedělali, někam nechodili, něco neříkali. Když nedbáte, projeví se jasným signálem – sevřením krku, bodnutím v žaludku, ujede vám tramvaj, necháte doma telefon... To bývá celkem jasné znamení Nedělej to.

Liší se intuice u introvertních a extrovertních lidí?

Introvertní intuice spočívá ve vnímání správného načasování a směru. Lidé s introvertní intuicí cítí, co mají udělat a jak se budou věci vyvíjet dál. Typické pro vizionáře a přirozené vůdce. Jejich nevýhodou může být přílišné odpoutání od reality nebo lpění na následování vize budoucnosti.

Extrovertní intuice je zase silná v propojování informací a spojování detailů do širších souvislostí. Ukázkovým příkladem extrovertní intuice je např. Sherlock Holmes. Velké množství myšlenek může vést k roztříštěnosti nebo přehlcení, někdy nejsou schopni přejít od nápadu do akce.

Je intuice opravdu pro každého?

I když se někdy říká, že intuice je čistě ženská záležitost, dar intuice je dostupný naprosto všem. Pánové ovšem mívají větší tendence neposlouchat, protože jejich ego mívá obvykle zcela opačný názor. Neznamená to ale, že muži touto dovedností nevládnou.

Síla intuice není u každého stejná. Jste-li roztěkaní a zahlcení tisícem různých podnětů, vaše intuice buď jen tak pípá slabým hláskem, nebo si rovnou bere dovolenou i ve chvíli, kdy ji opravdu potřebujete.

První krokem k napravení vašeho vztahu s intuicí je zklidnit a vyprázdnit mysl. To povede k celkovému zpomalení a ztišení, ve kterém máte šanci lépe vnímat svoje pocity.

Existuje typicky ženská intuice?

Ženskou intuicí se obvykle označují situace, kdy se dámy zcela mimořádně podívají do telefonu svého chotě, vrátí se domů dřív nebo rovnou překvapí svého manžela v obtížně vysvětlitelné situaci. Ať už si o tom myslíme cokoliv, něco na tom prostě bude. Ačkoli nám k tomu okolí zdánlivě nedává důvod, něco tam prostě nehraje. Takže jednoho dne překonáme svoje morální zábrany a do toho telefonu se koukneme. Co kdyby…

Kromě podobných neveselých situací ale ženská intuice často upozorňuje na to, když je někdo z blízkých lidí nemocný, stane se nehoda nebo se přihodí něco nepříjemného.

Neposlechnout svůj vnitřní hlas může být osudová chyba

Podělím se s vámi o vzpomínku, kdy mi intuice včas naservírovala jasný signál, že to nedopadne dobře, já nedbala a dopadlo to, jak to dopadlo.

Zachytila jsem tehdy silný, velmi nepříjemný pocit při pohledu na flexi řezačku, kterou si chystal můj tehdejší partner na úpravu střešních trámů. Nic konkrétního, jen mnou projel mráz od hlavy až k patě, když jsem ji viděla ležet na podlaze. Chtěla jsem mu v první chvíli říct, ať dnes raději nic nedělá, ale samotné mi to přišlo absurdní – kvůli této práci jsme přece na chatu jeli.

Neřekla jsem nahlas nic, taky díky očekávání negativní reakce. V jednom trámu ovšem přítel přehlédl zapomenutý hřebík, po kterém mu kotouč sjel. Výsledkem byla jeho ošklivě pořezaná ruka a sama jsem jen zázrakem nepřišla o nohu, když jsem se flexu poskakující po podlaze snažila vytrhnout z elektriky.

Dopadlo by to jinak, kdybych ho varovala a přiměla ke kontrole trámů, než se do toho pustí? Těžko říct, sám mi pak potvrdil, že by mě nejspíš neposlechl. Ale možná by si dal při práci větší pozor.

Chcete si vyzkoušet, zda a jak k vám promlouvá vaše intuice?

Doporučuji začít nenáročnými činnostmi, kde nehrozí větší ztráty nebo újma na zdraví:

  • choďte nakupovat bez seznamu (tohle mně osobně funguje skvěle, jen to musím sama sobě dovolit a nepřesvědčovat se, že zubní pastu ještě určitě nepotřebuju, i když hlásek uvnitř volá Vezmi to, sotva projdu kolem toho správného regálu)
  • pokud zrovna nespěcháte, zkuste se nechat "navigovat" v cizím městě nebo méně známé části svého bydliště – prostě si představte, kam potřebujete dojít, a kormidlo předejte svému vnitřnímu hlasu
  • když se rozhodujete o nějaké drobnosti (třeba dopředu koupit lístky do kina nebo si nenechat vyprodat oblíbený škvarkový chleba) - prozkoumejte, co vám naskočí při těchto otázkách, zda koupit teď nebo ještě můžete počkat
  • zkuste nacítit, jestli přeběhnout do jiné fronty, zaparkovat už teď nebo risknout, že bude další volné místo blíž vašemu cíli...

Kdybych to byl býval věděl, tak bych sem nechodil…

Kolikrát by stačilo „jenom“ poslechnout vlastní intuici. Jak ale poznat, jestli mluví intuice nebo něco jiného? Pokud si nejste jisti, zda k vám promlouvá hlas intuice nebo vás ovládá možná zbytečný strach, trénujte. Zkoumejte a poslouchejte. Učte se vnímat signály svého těla.

Kromě výše uvedených jednoduchých cvičení vám může pomoci např. kniha Rozvíjení intuice od autorky Shakti Gawain, která srozumitelnou a čtivou formou seznamuje široké publikum s možnostmi rozvoje a využití vlastní intuice.

Je intuice všelék a řešení na cokoli?

Mezi námi, většina toho, co berete přísně dogmaticky jako jedinou možnou pravdu, obvykle mívá i další možnosti. Naslouchejte hlasu své intuice, ale nezapomínejte na starý dobrý selský rozum.

Zkoumejte, hrajte si a buďte zvídaví.

Sdílet na FacebookuNasloucháte své intuici?
Sdílet na LinkedInNasloucháte své intuici?

Maja Bourková

Image

Rozmotávač myšlenek, životní kouč
a průvodce podvědomím. 

Vlastní metodou práce s podvědomím, podpořenou mými vhledy a schopností nahlížet za oponu času oběma směry, se s vámi vydám na cestu za informacemi, které právě teď potřebujete. Nebo si možná vystačíme s klasickým koučinkem. 

Konzultace 1:1, ženské i smíšené kruhy a skupinové akce pro firemní týmy.

Více informací o autorce

Mohlo by vás zajímat

Featured image for “Ještě jednou o Londýně”

Ještě jednou o Londýně

Do Londýna přijíždí spousta cizinců, kteří se jazyk teprve učí. Ideální místo na vyzkoušení mluvit bez ostychu…
Featured image for “Jak se učit angličtinu pomocí písniček”

Jak se učit angličtinu pomocí písniček

Každý den slyšíte anglické písničky v rádiu, na youtube nebo ve filmu. Poslechem písniček se učíte také…
Featured image for “První lekce angličtiny? Tentokrát trochu jinak…”

První lekce angličtiny? Tentokrát trochu jinak…

První lekce angličtiny? Tentokrát trochu jinak…Co vás napadne, když se řekne angličtina? Slovíčka, gramatika, fráze, idiomy, školní výuka nebo jazykové…
Featured image for “Angličtina je všude kolem nás – English Is All Around Us”

Angličtina je všude kolem nás – English Is All Around Us

Chtěli byste trochu zapracovat na své angličtině? Vrhněte se na to teď hned, bez odkládání…
Featured image for “Vysoká citlivost – slabost nebo ctnost?”

Vysoká citlivost – slabost nebo ctnost?

Proč jsi zase otrávená, když se ostatní baví? Citliví lidé podobné věty slýchají celkem často. Je lepší citlivost skrývat?…
Featured image for “Konstelační kouzlení a vědoucí pole”

Konstelační kouzlení a vědoucí pole

Pomocí konstelací se můžete podívat na téma, kterým se zabýváte, jakoby z jiné perspektivy…
Featured image for “Vysoká citlivost”

Vysoká citlivost

Vnímáte určité podněty více než lidé ve vašem okolí? Nejste v tom sami aneb Hypersenzitivita v běžném životě…
Featured image for “Vědomé vztahy – šťastná zdravá láska”

Vědomé vztahy – šťastná zdravá láska

Šťastnou zdravou lásku lze definovat jako vztah, který má jasná očekávání a dohody a zdravé, ale flexibilní hranice…
Featured image for “5 otázek k nalezení smyslu života”

5 otázek k nalezení smyslu života

Chcete znát svůj smysl života? Najděte svoje IKIGAI. Jeho základním prvkem je žít v harmonii se svým okolím…
Featured image for “Nový projekt? Dejte o něm vědět světu”

Nový projekt? Dejte o něm vědět světu

Spojit se s novináři, blogery nebo s lidmi, které znáte a kteří o vás dají vědět dál, vás může posunout…
Featured image for “Změny v dětském spánku během vývoje”

Změny v dětském spánku během vývoje

Když se setká vývojový milník, začátek separační úzkosti a často růst zubů, umí se spánek otočit o 180 stupňů…
Featured image for “Komunikujeme, ale nerozumíme (si)”

Komunikujeme, ale nerozumíme (si)

Komunikujeme, ale nerozumíme (si)Ten hlboký moment pochopenia: „Ahaaa… takže oni ma milovali, oni ma prijali, oni len komunikovali a prejavovali to…
Featured image for “Crowdfunding: Objevte způsob, jak vydat svoji vlastní knihu”

Crowdfunding: Objevte způsob, jak vydat svoji vlastní knihu

Píšete si povídky do šuplíku či toužíte vydat autobiografii? Vydání vlastní knihy jde jednodušeji, než tušíte…
Featured image for “Nasloucháte své intuici?”

Nasloucháte své intuici?

Kouzlo intuice spočívá v tom, že nám předkládá informace a impulsy, které hlavou prostě nevymyslíme…
Featured image for “Jak (a proč) pracovat se svým vnitřním světem – Vnitřní královna”

Jak (a proč) pracovat se svým vnitřním světem – Vnitřní královna

Královnou se nemusíme narodit. Ale můžeme se jí stát. Můžeme objevit všechny její aspekty a kvality samy v sobě…
Featured image for “Jak (a proč) pracovat se svým vnitřním světem 2. – Vnitřní hrdina”

Jak (a proč) pracovat se svým vnitřním světem 2. – Vnitřní hrdina

Vnitřní hrdina prezentuje mj. vlastnosti, které obdivujeme a chceme, nebo je sami u sebe odmítáme přijmout…
Featured image for “Ty jsi někdo jiný, než jsem si myslela”

Ty jsi někdo jiný, než jsem si myslela

Je pro Vás důležité budovat kvalitní a harmonické vztahy? Záleží Vám na tom, abyste si s lidmi kolem sebe rozuměli?…
Featured image for “Italština – vyrážíme do baru”

Italština – vyrážíme do baru

Když v Itálii řekneme, že jdeme do baru, neznamená to nutně večerní popíjení – tuto slovní zásobu využijeme celodenně…
Featured image for “Jak (a proč) pracovat se svým vnitřním světem 1. – Vnitřní draci”

Jak (a proč) pracovat se svým vnitřním světem 1. – Vnitřní draci

Vnitřní draci reprezentují různé roviny vztahu sama k sobě. Mohou být našimi průvodci, rádci i zdrojem energie…
Featured image for “Děti a zdravá strava – je to oxymóron?”

Děti a zdravá strava – je to oxymóron?

K dětem mlsání skoro neoddělitelně patří. Chceme vidět děti šťastné a nechceme je dusit nebo nechávat hladem…