10 + 1 tip na co myslet, až budete plánovat dovolenou bez cestovky
Léto se neúprosně blíží, a mnoho zemí rozvolnilo příjezdové podmínky. Proto Vám přináším pár tipů, na co myslet, pokud si chcete naplánovat dovolenou sami bez cestovky.
Já sama plánuji klientkám dovolené na míru bez cestovky, takže všechny níže uvedené tipy řeším a zjišťuji za ně, a ony ode mě dostanou hotovou Cestovní příručku ve formě PDF.
Pokud jste ale cestovatelé, kteří by rádi začali cestovat sami, a také si všechno sami plánovali, níže mám pro vás pár tipů, na co je potřeba myslet u každé dovolené.
Bezpečnost
Kamkoli pojedete, vždy si ověřte aktuální bezpečností situaci v dané zemi. V Evropě to bývá většinou v pohodě, ale pokud vyrazíte do vzdálenějších krajin, vždy se podívejte na stránky našeho MZV. Bezpečnost je jedna věc, ale myslete také na to, že i obyčejné stávky a protesty, vám mohou narušit dovolenou (zkušenost mé kamarádky). Při každé cestě se registrujte do DROZDu.
Očkování
Mimo Evropu se podívejte, zda daná země nevyžaduje povinné očkování (týká se hlavně Afriky a Jižní Ameriky). Nepovinná a doporučená očkování jsou vždy jen na vašem uvážení.
Doklady
Zkontrolujte si, zda máte platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Některé země vyžadují určitou platnost dokladu i po vašem odjezdu ze země. Do některých zemí je potřeba vízum, a pokud budete chtít v dané zemi řídit, myslete na to, že po vás mohou chtít mezinárodní řidičský průkaz.
Počasí
V Evropě asi většina z nás ví, kdy a kam letět, a jak je to tu s počasím. Pokud se ale vydáte na druhý konec světa, ověřte si, zda se někam nechystáte v období dešťů.
Letenky
Když poletíte bez cestovky, musíte si je koupit sami. Já vždy doporučuji, kupovat je přímo u leteckých společností, a ne u zprostředkovatelů. Při koupi si hlídejte dostatečný čas na přestup, povolené rozměry a váhy zavazadel, a zda třeba nemusíte na přestupu měnit letiště (ano, i to se může stát).
Ubytování
Ze své vlastní zkušenosti doporučuji rezervovat jen ta ubytování, která můžete ještě 24 hodin před příjezdem zdarma stornovat a nepřijdete tak o žádné peníze (kdybyste nemohli odjet ze zdrav. důvodů apod…). Nejčastěji pro své klientky používám Booking.com a Airbnb.com.
Cestovní pojištění
Ať pojedete jen na víkendové vánoční trhy do Německa, nebo na 3týdenní putování po Srí Lance, vždy si sjednejte cestovní pojištění. U sjednávání pojištění myslete i na to, zda je potřeba se připojistit i na tzv. adrenalinové sporty (u každé pojišťovny se to může jmenovat jinak). V dnešní době myslete i na připojištění na covid-19.
Doprava
Nezapomeňte, že až doletíte do cílové destinace, žádný delegát s autobusem tam na vás nečeká. Proto se předem podívejte, jestli využijete místní MHD, pronajmete si auto, taxi nebo zda si rovnou domluvíte místního průvodce s autem.
Hotovost a platební karty
Zjistěte si předem, zda je lepší do dané země vycestovat s dolary nebo eury. Já osobně doporučuji platit kartou (tam, kde to jde). Nic vás to nestojí a nemusíte si hlídat, zda máte dostatek hotovosti.
Ze své zkušenosti také doporučuji, abyste si s sebou vzali vždy dvě různé platební karty pro případ, kdyby jedna z karet nefungovala. Nezapomeňte, že v autopůjčovně po Vás mohou vyžadovat kreditní kartu, vaše debetní karta nemusí akceptovat.
Stravování
Obecně platí a mám to i sama vyzkoušené, že na turistických místech je jídlo nejdražší. Nevím, jak to máte vy, ale já mám dovolenou spojenou i s ochutnáním místního jídla. A tak se v každé zemi snažím stravovat u místních a v menších zapadlých restauracích a bister.
Pokud jedu třeba do Asie, nechodím se stravovat do restaurací, které jsou plné turistů. Chodím tam, kde sedí převážně jen místní lidé. Tam máte totiž vždy jistotu, že tu vaří výborně a pokud tam obědvají místní, ceny budou nižší než v turistických restauracích.
A co je ten 1 tip na závěr? KUFRY!!!
Protože jsem při studiích pracovala na pražském letišti na oddělení reklamací zavazadel, myslete vždy na to, ať máte před každou cestou letadlem správně označený Váš kufr. Není nic horšího, než když se Vám kufr někde zatoulá, ztratí všechny štítky a zaměstnanci ho pak nemají na základě čeho identifikovat. Proto si každý kufr označte visačkou se svým jménem a kontaktem na Vás.
Pokud by Vás zajímaly další tipy a rady ohledně kufrů, můžete si stáhnout můj manuál.
Doufám, že jste se dozvěděli užitečné rady. Pokud dovolenou nechcete plánovat, můžete mě sledovat na mé FP nebo rovnou vstoupit ke mně do skupiny CESTOVNÍ PŘÍRUČKA pro ženy/Dovolená na míru.
Pokud byste rádi začali cestovat, ale nevíte, jak na to, vstupte od 1.7.2022 do placeného klubu Cestovní klubovna – Ideální místo pro začínající cestovatelky, kde vás s kolegyní Janou podpoříme na Vašich cestách a můžete se nás ptát na cokoliv. Poradíme, nasměrujeme a vždy pomůžeme.
Lenka Bartáková
Ráda poznávám nové země, jejich kulturu a to, jak se tam žije.
A protože chtějí ženy cestovat bez cestovky, rozhodla jsem se, že jim budu pomáhat. Díky tomuto nápadu vznikl projekt Cestovní příručka.