Jak efektivně na zdravý pohyb dětí

Jakákoli pohybová aktivita je komplexem lidského chování, zahrnujícím všechny naše pohybové činnosti, při zapojení kosterního svalstva a současně spojení i využití naší ENERGIE.

Pohyb je pro nás nepostradatelný, neboť si díky němu zakládáme na správný pohybový vývoj. Tzn. při snížení pohybu se také snižuje naše tělesné zatížení organizmu - zleniví - a tím vzniká nenápadné pomalé ochablé držení těla, bortí se nám páteř, nezapojují se všechny potřebné svaly a vznikají zdravotní potíže.

Tady si musíme dát pozor, zda se díky vadnému držení těla nezvýraznila břišní diastáza. Ta se může u dětí objevit, právě z důsledků povolených břišních svalů, plochých nohou, při skolióze, a může být také příčinou toho, že vaše dítko má vypouklé bříško a často jej bolí záda v bederní části.

Tím, že se děti méně hýbou, přestanou mít oporu, vyváženost těla a správný postoj a může dojít i ke zranění. Důsledkem absence pohybu neumí ovládat své tělo. Neumí udržet rovnováhu a hrozí jim riziko pádů.

Pohyb je důležitý také co se týče SOCIALIZACE. Jak se říká ,,ve dvou se to lépe táhne" a díky pohybovým aktivitám si děti můžou najít kamarády, budou se těšit na další hodinu cvičení. Děti potřebují být v kontaktu se svými vrstevníky.

Někteří se skamarádí hned, jiným to trošku déle trvá, ale i tak jsou mezi ,,svými,,. Dělají věci společně, baví je stejná aktivita - jsou více otevřenější, spokojenější. Cvičení je pak mnohem zábavnější. Otužují se nejen fyzicky, ale hlavně psychicky a to je v dětském věku hodně důležité.

Jak děti zapojit do pohybových aktivit?

Děti jsou hravé, tvořivé a mají rády pestrost, zajímavé dění, aktivity... Proto bychom podle toho měli přistupovat. Když si představíte to, že byste byli na jejich místě, či se vrátíte zpátky do dětství, co vás bavilo? Jak jste sebe nechali přesvědčit, jít do akce, nebo zapojit se do společných aktivit?

Když řeknu mým dětem - pojďte, jdeme cvičit - tak slyším ofrklé zvuky a mrčí, že se jim nechce. To známe asi všichni, 🙂 že. Ale když jdu na ně formou her či příběhem, vtáhnu je do děje a ony samy pak pokračují.

Proč zapojovat do cvičení příběhy?

Děti mají rády dobrodružství a svou představivost. Rády si hrají ve svých vymyšlených příbězích (to můžeme vypozorovat pokaždé, když si hrají samy) a toho bychom měli využít. Cvičení formou příběhu nebo her, zda vám ukáží, jak si myslí, že vypadá např. pozice draka.

Vy zkusíte svou verzi, dítě tu svoji a pak rádo pokračuje - tady také bychom měli mít my sami představivost a být kreativní. Např. vidím DRAKA, který má krásně rozpjatá veliká KŘÍDLA a letí nad HORU, kde má ukrytou svou tajnou JESKYNI... (už tu máme čtyři pozice). Následuje hra, masáž od maminky a závěrečné protažení a mazlení.

U cvičení můžete využít např. významné dny, svátky, tradice a dle vašeho příběhu na dané téma si s dětmi nenápadně hravou formou zacvičit a dostat je tak do pozice, do které potřebujete, jako jsou např. cviky na ploché nožky či bolavá záda.

Děti mají také rády pomůcky. Můžete využít vše, co najdete v běžné domácnosti. Ve cvičení pak děti vidí pestrost, barevnost, hravost - a na tu děti nalákáme nejvíce.

Naopak u starších dětí - puberťáků - zase vysvětlujeme význam pohybu a jednotlivých cviků. Co to s nimi a s jejich tělem dělá, jak tělo reaguje? Zda cítí ten rozdíl mezi touto pozicí a tímto dechem či nepatrnou změnou pohybu. Vidím to na mojí dceři Zuzance - slečny mají rády přesvědčení - ony samy se musí přesvědčit, že je to tak správně. Více vnímají své tělo a tudíž se o cvičení více zajímají.

Jak by měla vypadat náplň správného cvičení?

Pohybové aktivity, zvláště cvičení mají také svá pravidla a měla by se dodržovat, abychom si nezpůsobovali zbytečná zranění a nepoškozovali si svá těla. Pravidla, na které bychom měli myslet jsou: ROZCVIČKA - HLAVNÍ ČÁST – PROTAŽENÍ.

Na mých lekcích se s dětmi protahuji i na začátku lekce nebo cvičení. A to proto, že se naše těla pomalu a jemným způsobem připraví na tu hlavní část, kde se bude něco dít a kde bude potřeba více aktivity.

Pokud nebude čas, třeba abyste neztratili pozornost dětí, tak myslete na to, že především na konci byste se protáhnout měli. Jelikož na konci je protažení těla nejdůležitější, když jsou svaly zahřáté. Namáhané svaly mají po zahřátí tendenci se zkracovat. Tím, že se protáhneme, tak se tomuto nechtěnému procesu snažíme zabránit. Když se protáhneme - nebudou nás na druhý den svaly tolik bolet a nebo (kdo je zvyklý se protahovat pravidelně) někoho vůbec.

A jak s dětmi vlastně cvičím já?

Na začátku lekce se v kruhu (vsedě, abychom všichni na sebe krásně viděli) přivítáme a protáhneme se. Nedávno jsme cvičili více na nohy a chodidla, tak jsem děti připravila nenápadným protažením dolních končetin a posléze jim to přišlo velmi vhod. Následuje cvičení (jógových) pozic dle tématu či příběhu a pak jsou na řadě 2-3 pohybové hry na odreagování a pestrost hodiny.

Na procvičení správného dýchání zařazuji do každé lekce dechové cvičení. Posléze přijde jedna z nejoblíbenějších částí u dětí a to masáže, následuje protažení a když zbyde čas, tak relaxace (ať už pasivní či aktivní).

Najděte si s dětmi společnou chvilku a mějte radost z pohybu bez bolesti.

Sdílet na FacebookuJak efektivně na zdravý pohyb u dětí
Sdílet na LinkedInJak efektivně na zdravý pohyb u dětí

O autorce článku

Marta Haderková, Dis.

Jak cvičit s dětmi Marta Haderková

Zdravotní sestřička, lektorka pohybových kroužků pro děti a především máma dvou dětí, které se samy potýkaly s těmito neduhy.

12-letá Zuzanka měla vadné držení těla a cviky na stabilitu jí dělaly problémy. Na 7-letého Bruna byla moc těžká školní aktovka, proto se začal hrbit a měl náběh ke kulatým zádům.

Nejen mé děti, ale i v naší dětské ordinaci přibývalo dětí, především jejich rodičů, kteří hledali účinné cvičení, které by jim mohlo pomoci. Jako zkušená lektorka dětské jógy vím, co se dětem osvědčilo. Jaké cviky mají rády, na které se těší a kterým by se naopak chtěly vyhnout.

Práci s dětmi mám moc ráda, obzvláště, když jim nenápadně, hravou formou cvičení, pomůžu k jejich správnému vývoji. Kroužky pro děti vedu již 10 let, kdy jsem začínala s mými dětmi vést pohybové kroužky v rodinném centru, jehož jsem spoluzakladatelkou. Postupně, jak děti rostly a také pracovní prostředí, mě vedlo k dalším krokům, vzdělávání, získávání dovedností, abych se mohla ještě více věnovat dětem.

Web

Mohlo by vás zajímat

Featured image for “Ještě jednou o Londýně”

Ještě jednou o Londýně

Do Londýna přijíždí spousta cizinců, kteří se jazyk teprve učí. Ideální místo na vyzkoušení mluvit bez ostychu…
Featured image for “Jak se učit angličtinu pomocí písniček”

Jak se učit angličtinu pomocí písniček

Každý den slyšíte anglické písničky v rádiu, na youtube nebo ve filmu. Poslechem písniček se učíte také…
Featured image for “První lekce angličtiny? Tentokrát trochu jinak…”

První lekce angličtiny? Tentokrát trochu jinak…

První lekce angličtiny? Tentokrát trochu jinak…Co vás napadne, když se řekne angličtina? Slovíčka, gramatika, fráze, idiomy, školní výuka nebo jazykové…
Featured image for “Angličtina je všude kolem nás – English Is All Around Us”

Angličtina je všude kolem nás – English Is All Around Us

Chtěli byste trochu zapracovat na své angličtině? Vrhněte se na to teď hned, bez odkládání…
Featured image for “Vysoká citlivost – slabost nebo ctnost?”

Vysoká citlivost – slabost nebo ctnost?

Proč jsi zase otrávená, když se ostatní baví? Citliví lidé podobné věty slýchají celkem často. Je lepší citlivost skrývat?…
Featured image for “Konstelační kouzlení a vědoucí pole”

Konstelační kouzlení a vědoucí pole

Pomocí konstelací se můžete podívat na téma, kterým se zabýváte, jakoby z jiné perspektivy…
Featured image for “Vysoká citlivost”

Vysoká citlivost

Vnímáte určité podněty více než lidé ve vašem okolí? Nejste v tom sami aneb Hypersenzitivita v běžném životě…
Featured image for “Vědomé vztahy – šťastná zdravá láska”

Vědomé vztahy – šťastná zdravá láska

Šťastnou zdravou lásku lze definovat jako vztah, který má jasná očekávání a dohody a zdravé, ale flexibilní hranice…
Featured image for “5 otázek k nalezení smyslu života”

5 otázek k nalezení smyslu života

Chcete znát svůj smysl života? Najděte svoje IKIGAI. Jeho základním prvkem je žít v harmonii se svým okolím…
Featured image for “Nový projekt? Dejte o něm vědět světu”

Nový projekt? Dejte o něm vědět světu

Spojit se s novináři, blogery nebo s lidmi, které znáte a kteří o vás dají vědět dál, vás může posunout…
Featured image for “Změny v dětském spánku během vývoje”

Změny v dětském spánku během vývoje

Když se setká vývojový milník, začátek separační úzkosti a často růst zubů, umí se spánek otočit o 180 stupňů…
Featured image for “Komunikujeme, ale nerozumíme (si)”

Komunikujeme, ale nerozumíme (si)

Komunikujeme, ale nerozumíme (si)Ten hlboký moment pochopenia: „Ahaaa… takže oni ma milovali, oni ma prijali, oni len komunikovali a prejavovali to…
Featured image for “Crowdfunding: Objevte způsob, jak vydat svoji vlastní knihu”

Crowdfunding: Objevte způsob, jak vydat svoji vlastní knihu

Píšete si povídky do šuplíku či toužíte vydat autobiografii? Vydání vlastní knihy jde jednodušeji, než tušíte…
Featured image for “Nasloucháte své intuici?”

Nasloucháte své intuici?

Kouzlo intuice spočívá v tom, že nám předkládá informace a impulsy, které hlavou prostě nevymyslíme…
Featured image for “Jak (a proč) pracovat se svým vnitřním světem – Vnitřní královna”

Jak (a proč) pracovat se svým vnitřním světem – Vnitřní královna

Královnou se nemusíme narodit. Ale můžeme se jí stát. Můžeme objevit všechny její aspekty a kvality samy v sobě…
Featured image for “Jak (a proč) pracovat se svým vnitřním světem 2. – Vnitřní hrdina”

Jak (a proč) pracovat se svým vnitřním světem 2. – Vnitřní hrdina

Vnitřní hrdina prezentuje mj. vlastnosti, které obdivujeme a chceme, nebo je sami u sebe odmítáme přijmout…
Featured image for “Ty jsi někdo jiný, než jsem si myslela”

Ty jsi někdo jiný, než jsem si myslela

Je pro Vás důležité budovat kvalitní a harmonické vztahy? Záleží Vám na tom, abyste si s lidmi kolem sebe rozuměli?…
Featured image for “Italština – vyrážíme do baru”

Italština – vyrážíme do baru

Když v Itálii řekneme, že jdeme do baru, neznamená to nutně večerní popíjení – tuto slovní zásobu využijeme celodenně…
Featured image for “Jak (a proč) pracovat se svým vnitřním světem 1. – Vnitřní draci”

Jak (a proč) pracovat se svým vnitřním světem 1. – Vnitřní draci

Vnitřní draci reprezentují různé roviny vztahu sama k sobě. Mohou být našimi průvodci, rádci i zdrojem energie…
Featured image for “Děti a zdravá strava – je to oxymóron?”

Děti a zdravá strava – je to oxymóron?

K dětem mlsání skoro neoddělitelně patří. Chceme vidět děti šťastné a nechceme je dusit nebo nechávat hladem…