Ty jsi někdo jiný, než jsem si myslela
Jak se vyhnout v životě i práci velkému zklamání
Je pro Vás důležité budovat kvalitní a harmonické vztahy?
Záleží Vám na tom, abyste si s lidmi kolem sebe rozuměli?
Jste tvůrčí a hledáte „správné posily do svého týmu“?
Pak pro Vás následující řádky mohou být užitečné.
Typologie, kterou ve své práci už roky využívám jako pomocníka, jsem jednoduše pojmenovala „Software v hlavě“.
Proč? Protože každý software je přednostně určený k nějakému účelu a když ho využíváte k něčemu jinému, prostě nic nefunguje, jak má (nebo s velkými obtížemi).
Zkuste si ve wordu vytvořit kvalitní tabulku nebo v excelu napsat knihu.
Vidíte šestku nebo devítku?
Přemýšlela jsem, jak Vám nejjednodušším způsobem přiblížit podstatu této typologie a napadl mě krátký příběh, kdy se sejdou se dvě kamarádky na školním srazu po deseti letech:
„Ahoj Anežko, tak jak se máš? Co děláš za práci?“
„Ahoj Jitko, mám se výborně, i když to bylo docela vzrůšo: Zamilovala jsem se, vdala
a odstěhovala za manželem na druhý konec republiky. Abych nemusela řešit stále nějaké problémy se zaměstnavatelem, rozhodla jsem se začít podnikat. Hlavně taky proto, že mám ráda svobodu a když si můžu věci organizovat podle svého…“
„To jako vážně? Ty jsi blázen!!! To já bych do takové nejistoty v životě nešla. Já mám ráda, když vím, co bude zítra a když se můžu spolehnout, že budu mít od kolegů ve firmě nachystané vše, co potřebuju pro svoji práci. Vůbec si neumím představit, že bych si měla všechno zařizovat sama …takhle z ničeho…“
„To je právě to, co mě na tom hodně baví, víš …Že se pořád učím nové věci … vymýšlím, jak bude ta moje firma fungovat … ladím produkt … sháním zákazníky. Sice někdy nemám jistý výdělek, ale dělám různorodou práci a hlavně jsem svou paní.
Prostě jaký si to udělám, takový to mám!“
„Jak říkám, jsi blázen! … Sice mě občas někdo v práci štve, ale pořád vím, že se můžu spolehnout na to, že mi každý měsíc přijde výplata. Já bych asi zešílela, kdybych neměla to zázemí a jistotu, co mi firma dává.“
Možná už je Vám jasné, kam mířím … Anežka která má v hlavě software tzv. „STARTOVAČE“, takže jí baví prošlapávat nové cesty tam, kde před ní ještě nikdo nebyl. Jistotu hledá sama v sobě, a také pravděpodobně mnohem raději pravidla vytváří, než by se přizpůsobovala cizím.
Proti tomu Jitka má v hlavě software tzv. „UDRŽOVAČE“, tedy člověka který hledá jistotu „venku“ – ve firmě, v partnerovi. Očekává, že jí pravidla a hranice někdo nastaví a ona je bude dodržovat.
Co jeden vyžaduje, druhého prudí
STARTOVAČ bude šťastný, když mu dáte zadání: „Tady na té planetě máš materiál, na té lidi a tady dalších 150 planet, na kterých můžeš něco vytvořit.“
UDRŽOVAČE toto zadání paralyzuje.
Proti tomu UDRŽOVAČE potěšíte, když mu řeknete: „Tady na tom místě jsem Ti vykolíkovala pole, můžeš tu sázet, zalévat, sklízet mrkev a brambory. Očekávám,
že budeš pracovat od 7 – 15 hodin a dodržovat tato pravidla …“
STARTOVAČ se touto nabídkou bude cítit velmi svázaný a v případě, že mu nepůjde o život, dobrovolně na takovou nabídku nekývne.
Poznáváte se v některé ze zjednodušených charakteristik?
1) Jste STARTOVACÍ TYP a máte zkušenost s tím, že jste se pustili do projektu s někým, kdo Vás zklamal?
Udržovač potřebuje dostávat jasné zadání úkolu, a to nejen v práci.
Např. Místo pobídky „kup něco dobrého k večeři“ řekněte udržovači „kup vše potřebné na náš oblíbený zeleninový salát a grilovaná kuřecí prsa“.
2) Jste UDRŽOVACÍ TYP a šílíte z toho, že Váš partner/partnerka má každý den tisíc nápadů nebo neustále mění a vylepšuje své plány, takže vlastně nevíte, co máte dělat?
Startovač miluje prostor pro tvoření a nerad dělá věci stejně. Těžko se podřizuje nějakému systému práce, má tendenci z něj vypadávat nebo ho neustále pozměňovat.
Vy - udržovač - toužíte po tom, dostat věci do systému a řádu, který přetrvá. To Vám dává jistotu a klid na práci.
Např.: Startovač vytvořil jedinečné menu na oslavu. Zatímco Vy budete nakupovat, zaměstnejte ho organizací zábavy. Jinak hrozí, že než se dostanete do prodejny, menu 5x změní.
Doporučení na závěr
Pokud to situace dovoluje, respektujte navzájem rozdílný přístup k životu.
Vytvořte si podmínky tak, aby Vás spolupráce bavila, a obě strany ze sebe mohly vydat to nejlepší.
Lenka Chvátlinová - Alakai
